W NIEDZIELĘ ZA MIASTO... - Wycieczka piesza i rowerowa 14.07.2019 r.

PTTK Oddział "Ziemia Sanocka" w Sanoku

oraz Koło Przewodników PTTK Sanok

serdecznie zapraszają na wycieczkę z cyklu: 

W NIEDZIELĘ ZA MIASTO Z PRZEWODNIKIEM PTTK - wycieczka piesza i rowerowa

14 lipca 2019 r.

Przewodnik Jan Adamczyk  kopia

Przewodnik Jan Adamczyk: Tradycyjnie jak co roku zapraszam na wspólną wędrówkę po górach, tym razem Beskidzie Niskim, z jego burzliwą historią w tle. Zaczniemy od Przełęczy Hałbowskiej, gdzie poznamy miejsce straceń 1250 Żydów, zamordowanych przez hitlerowców 7 lipca 1942 roku. Idąc żółtym szlakiem na zachód, dojdziemy do Kotani, gdzie zobaczymy piękną drewnianą cerkiew p.w. śś. Kosmy i Damiana z końca XVIII wieku. Po zapoznaniu się z tym interesującym obiektem oraz jego otoczeniem, ruszymy w dalszą drogę żółtym szlakiem do Świątkowej Wielkiej, gdzie weźmiemy udział w XVIII Krempniańskiej Paradzie Historycznej pod tytułem „Dni pamięci Generała Pułaskiego”. Wśród wielu atrakcji m.in. widowisko historyczne „Pułaski pod Świątkową”, muzyka, jadło oraz kiermasz rękodzieła, jednym słowem - będzie zabawa. Na pewno ciężko będzie wyjechać, ale na 18-tą planujemy być już w Sanoku.

14.07. - w. piesza - program-1

 Przewodnik Wiesław Sternik - rowerowa  kopia

Przewodnik Wiesław Sternik: Jak co roku zapraszam miłośników dwóch kółek na wspólną „przejażdżkę” bardzo urozmaiconą trasą, którą częściowo poznaliśmy podczas poprzednich naszych wyjazdów. Pamięć ludzka jest ulotna, więc nie zaszkodzi odświeżyć sobie wiadomości o miejscach przez, które będziemy przejeżdżać rowerem. Ważne jest także to, by móc ponownie spotkać się w miłym gronie podziwiając na przystankach przepiękne krajobrazy roztaczające się na Góry Słonne czy Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie.

 14.07. - w. rowerowa - program-1

RELACJA Z WYCIECZKI W DNIU 7 LIPCA 2019 ROKU

DSC 9514  kopia

7 lipca odbył się kolejny rajd z cyklu „Niedziela za miastem z przewodnikiem PTTK”. Tym razem trasę przygotowało i poprowadziło małżeństwo przewodnickie – Monika i Artur Kowalczyk.

Pierwszą atrakcją wycieczki była wizyta w dawnej cerkwi greckokatolickiej p.w. Opieki Matki Bożej w Równi. Jest to jedna z najpiękniejszych drewnianych świątyń w Bieszczadach z wyróżniająca się niespotykanymi sferycznymi dachami kopuł, datowana na I poł. XVIII wieku. Obecnie pełni funkcję kościoła filialnego parafii rzymskokatolickiej w Ustianowej.

Następnie wyruszyliśmy na wędrówkę. Wystartowaliśmy z przełęczy 548 m n.p.m., skąd po mało forsownym podejściu osiągnęliśmy grań Pasma Równi. Pogoda dopisała. Mogliśmy podziwiać piękną panoramę Żukowa i przytuloną cichutko w dolinie miejscowość Równia oraz sąsiadującą z nią Ustianową. Wędrując dalej w kierunku północno-zachodnim dotarliśmy do najwyższego punktu na trasie – Gromadzynia (655 m n.p.m.), skąd mogliśmy podziwiać uroczą panoramę, która ukazała nam pasmo gór Sanocko-Turczańskich, górę Orlik (618 m n.p.m.), część stoku Kamiennej Laworty (751 m n.p.m.) oraz Ustrzyki Dolne.

Mieliśmy okazję przyjrzeć się nowej inwestycji – kolei linowej na Gromadzyniu, która ma zostać oddana do użytku już w najbliższym sezonie narciarskim. W zamierzeniu ma mieć 720 m długości i będzie wyposażona w 85 czteroosobowych krzesełek.

Podczas spaceru przybliżyliśmy temat fauny i flory - mogliśmy zaobserwować kumaki górskie i narciarze wodne pomykające po leśnych maleńkich oczkach stojącej wody. Zorganizowaliśmy także mini konkurs wiedzy turystycznej (z nagrodami) dla najmłodszych uczestników wycieczki.

Z Pasma Równi zeszliśmy na teren cmentarza żydowskiego. Tutaj przybliżyliśmy temat Żydów w Ustrzykach Dolnych, opowiedzieliśmy o samym cmentarzu i tradycjach żydowskich.

Ostatnim punktem wycieczki było zejście do Ustrzyk Dolnych, gdzie uczestnicy mogli fakultatywnie skorzystać z oferty BdPN i zwiedzić muzeum przyrodnicze.

W rajdzie wzięło udział 45 uczestników. Podczas wędrówki wszystkim dopisywał doskonały humor. Zgodnie z planem ok. godz. 16:00 powróciliśmy do Sanoka, gdzie zakończyliśmy wycieczkę, która w tym tygodniu miała hasło: „Poprzez Równię i Ustrzyki poprowadzą Kowalczyki”.

Monika i Artur Kowalczyk

FOTORELACJA Z POPRZEDNICH WYCIECZEK

20190630 134616 HDR

 

 

 

 

65631047 2096921420436145 801625800070660096 n

 20190630 112230